Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Liczba odwiedzających: 137
Nasze Przedszkole bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa

program czytelnictwa.png (21 KB)

W roku 2023 nasze Przedszkole otrzymało dofinansowanie ze środków budżetu państwa pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

W ramach otrzymanego wsparcia za 2750 zł zakupiliśmy nowości wydawnicze, które wzbogaciły ofertę kącików czytelniczych zorganizowanych w salach przedszkolnych, natomiast 1000 zł przeznaczyliśmy na organizację konkursów promujących czytelnictwo.

Nasze przedszkole wzbogaciło się łącznie o 229 książek i 6 audiobooków.  Dzieci korzystają z nich w trakcie zajęć i zabaw, nauczyciele wykorzystują przy realizacji zajęć lub w czasie przeznaczonym na odpoczynek dla dzieci i czytanie bajek. Część książek została przeznaczona na nagrody konkursowe dla dzieci.

W związku z realizacją zadań wynikających z NPRC podjęliśmy w 2023 roku liczne działania promujące czytelnictwo, m. in.: organizacja konkursów:

-„Miś – przyjaciel z książki stron” – wspólne z rodzicami stworzenie książeczki o misiu

-Gminny konkurs recytatorski „Poeci – dzieciom” dla dzieci z gminnych przedszkoli

Prowadzimy współpracę z Gminną Biblioteką w Nieporęcie.  Nasze przedszkolaki uczęszczają na warsztaty i zajęcia biblioteczne. Biorą udział w proponowanych przez bibliotekę projektach.  Panie bibliotekarki odwiedzają nas także czasem w przedszkolu, przynosząc ze sobą wybrane pozycje literatury dla dzieci.

 Jednym z ważnych elementów realizacji programu jest codzienne czytanie bajek, najczęściej w ramach poobiedniego odpoczynku.

W naszym przedszkolu działa także przedszkolny kącik wymiany książek- bookcrossing. Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować i krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. 

 

Program rozwoju czytelnictwa
Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 1, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 2, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 3, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 4, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 5, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 6, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 7, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 8, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 9, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 10, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 11, Program rozwoju czytelnictwa, foto nr 12,

 

LIST DO RODZICÓW

 "WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI” 

 „Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”                                                                                                                            

                                                                                                                          Jim Trelease

  Szanowni Państwo!

Na pewno każdy rodzic chce przekazać swojemu dziecku to, co najlepsze. Chce, aby dobrze się rozwijało, nie miało problemów w przedszkolu, szkole, a na swojej drodze spotykało samych życzliwych ludzi. Aby tak się stało wcale nie trzeba stosować nowoczesnych metod lansowanych w wielu podręcznikach dla rodziców – trzeba skorzystać z najprostszego sposobu wpływającego na osobowość dziecka – należy zachęcić dziecko do czytania książek. Wiele dorosłych ludzi choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.

Joanna Papuzińska w książce „Czytania domowe” podkreśla rolę domu w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach.

Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że wychowanie do lektury nie należy wyłącznie do zadań przedszkola czy szkoły. Wymaga ono powszechnego zainteresowania. Musi się odwoływać również do zaangażowania rodziców. 15 – 20 minut  dziennie wspólnego czytania w zupełności wystarczy. Jest to o wiele lepsza forma spędzania wolnego czasu, niż oglądanie telewizji…. i nic nie kosztuje. Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność i dzieciom i dorosłym. 

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!

 Warto czytać  książki:

Wspólne czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami
a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: Czy wiesz, co wydarzyło się później?
Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, które dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem, jest niezastąpiona.
Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale
w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nim poradzić.


Rady dla rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały:

1. Rozmawiaj z dzieckiem.

2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma Ci do powiedzenia.

3. Kup dziecku czasopismo przeznaczone dla jego wieku.

4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.

5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.

6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.

7. Zorganizujcie  wspólnie z dzieckiem  jego własną biblioteczkę.

8. Czytaj dziecku przynajmniej przez 10 minut dziennie np.  głośno na dobranoc.

9.  Czytaj sam – czytanie jest zaraźliwe, a dobry przykład działa bardziej niż  słowa.

10.  Komiksy, audiobooki i książki dostępne na stronach  internetowych to również książki ( tylko w innej formie).